Bebek ANNE BEBEK ARASINDA GÜVENLİ BAĞLANMA


ANNE BEBEK ARASINDA GÜVENLİ BAĞLANMA.jpg
ANNE BEBEK ARASINDA GÜVENLİ BAĞLANMA


Anne bebek arasında bağlanma olgusu için üç hedefimiz olacak:

Çocuğunuzu tanımaya özen gösterin.

Çocuğunuzu iyi hissettirmek için uğraşın

Ebeveynlik sürecinizden keyif almaya çalışın.

Bebeğinizle doğumda bağ kurun.

Bebeğinizle erken bağ kurmak bebek ve anne için olumlu davranışlar meydana getirecektir. Bu şekilde bir bağlanma bebeğin tüm hayatının niteliğini değiştirecektir. Doğumunuzu planlayın, doğum için gerekli sorumluluklarınızı almaktan çekinmeyin, her türlü eğitimi almaya uğraşın, gerekli kişilerle doğum planlamanızı oluşturun. Ebeveyn olmak uygun bir yol gerekmeden cerrahi müdahale ile olan bir doğum ile olacak bir süreç değildir. Bundan dolayı doğum doktorunuzu ve size uygun olan ebenizi iyi seçerek hayatınıza etki edebilecek travmatik bir olay yaşamadan ebeveyn olma sürecine güçlü bir şekilde başlayabilirsiniz. Bu travmanın şöyle bir dezavantajından daha bahsedebiliriz: Böyle bir durum yaşayan ebeveyn enerjisinin bir kısmını bebeğe harcarken bir kısmını da yaşadığı zor doğumun etkisini atmak için kendine harcayacaktır. İşte bu anlattıklarımızdan dolayıdır ki iyi bir doktor seçmek önemli olduğu kadar iyi bir doğum geçirmeyi düşünmek ve kendimizi bu duruma hazırlamakta da büyük fayda olacaktır. Unutmayın, iyi bir doğumu düşünmek bebeğinize karşı iyi duygular hissetmenin de ön koşuludur.


İyi bir doğum ve anne bebek arasında güvenli bağlanmanın ilişkisi de bu durumda açıkça anlaşılmaktadır. Zor geçen, annede travma yaratan ve gereği olmadan yapılan cerrahi müdahale ile yapılan doğum anne bebek arasındaki güvenli bağlanmayı zorlaştıracaktır. İstenmeden gelişen olaylarda anne ve bebeğin geçici olarak ayrıldığını düşünün. Bu durumda anne bebek arasında kurulacak olan bağ daha en başından olumsuz olarak başlayacaktır. Olumsuz başlayan bir ilişkinin olumsuz devam etmesi korkarız ki daha kolay olacaktır. Anne bir taraftan bebeğin de hastane odasında olduğunu düşünerek stres de daha ileri boyuta doğru gidecektir.


İlk dönemlerde anne ve bebek yan yana olması gerektiği için bu ilk dönemler, haftalar ve aylar diyebiliriz, hassas dönemlerdir. Anne bebek arasında bağ ne kadar erken kurulursa yakınlık o derece büyük olacaktır. Bebeğin sevgiye dayalı bir ilişki içinde, girişimci bir ruha sahip olma konusunda iyi olması için ve sezgiye dayalı, biyolojik bir donanıma sahip olması için anne bebek arasındaki güvenli bağlanmanın erken başlaması gerekir. Bu erken kurulan bağ sayesinde bebeğin anneye ihtiyacı olduğu anda ve annenin de bebekle ilgilenmeyi istediği anda anne ve bebeği uygun olan başlangıç noktasına getirecektir. Anne bebeğin birbirini sevmesi ve birbirlerine derinden bir bağ ile bağlanmaları doğum öncesinde başlar. Nasıl başlarsa da öyle devam eder.
 

Kategoriler - Categories

Üst