Bebek Bebeğime Bol Bol Yoğurt Yediriyorum Diyenlere Duyurulur...!

Gülsüm-Umut

Baby Community Member
En iyi cevaplar
5
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
yogurt3847362991092.jpg

Bir tek peynirle, yoğurt ve süt kalmıştı güvenip bebeğimize keyifle yedirebileceğimiz. Bebeğime bol bol yoğurt yediriyorum diyen anneler dikkatli okumalı...

Eskiden halis sütle yapılmış yoğurt iki günde ekşime yapardı. Şimdi bir ay dayanıyor. Meğer sebebi varmış.

Bu kadarına pes artık bazı gıda firmaları bir kaç kuruş için hayatımızı, bebeğimizin hayatını hiçe sayıyor. Bazı uzman doktorların iddialarına göre;

Solitin

Aslında gıdalarda bulunmaması gereken kimyasal bir ajan. Hatta basit olarak melaminimsi bir plastik, bazı firmalar tarafından sütlere, yoğurt ve ayranlara sütün girdiği her çeşit besine katılıyor. Çünkü bu molekül su ile inanılmaz şekilde bağlanarak kıvam arttırıyor. bu hem imalat projeleri açısından zaman kazandırıyor hem de gıda doğallığını kaybettiğinden son kullanım tarihini uzatıyor. Bunun yanında firmaların stoklu çalışmasının yolunu açıyor. Maliyeti inanılmaz düşürüyor. Rekabet gücünü arttırıyor.

Solitin; bir tricalcid bileşiği yani doğada en bol bedava bulabileceğiniz türden, tebeşir, alçı taşı gibi. Oysa bu bileşik böbreklerden atılırken renal tubuluslardaki glomerüllerde birikiyor ve filtrasyonu yani böbreklerin kanı süzmesini engelliyor.

Sonuç olarak; böbrek yetmezliğine kadar uzanan böbrek rahatsızlıkları serum üre ve kraetinin düzeylerinde artış ve bunun getirdiği devamlı yorgunluk hali, hafıza ve konsantrasyon bozuklukları hatta ciddi mental bozukluklar yaratıyor.

Almanya Solingen Üniversitesi psikiyatri bölümünce 2009 da 21. Europe Pscyhatry Society için hazırlanan bildirgede şizofreni ve solitin kullanımında ilişki olması muhtemel olduğu özellikle Paranoid şizofreni vakalarında kanda tricalciophospate bileşiklerinin normalden 16 kat yüksek olduğu belirtilmesine rağmen bildirge nedense kongrede sunum için kabul edilmedi.

Tabii ki bütün firmaları kesinlikle itham altında bırakmıyorum. Hepsi yapıyor da demiyorum. Süt ve süt ürünlerinin dayanıklılık sürelerini arttırmak için bir sürü yöntem vardır. Ancak bazı uzmanların iddialarını dile getirdim. Bu ne kadar doğru onu da bilemem. Biz güvendiğimiz bir kaç firmanın ürününü kullanıyoruz. Ama genellikle süt ürünlerini sütçülerden alıyoruz. Yoğurdu, peyniri de evde mayalıyoruz. Önlem olarak size de tavsiye ederim.