Bebek Bebeğin güvenliği

Gülsüm-Umut

Baby Community Member
En iyi cevaplar
5
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
Emekleme dönemiyle birlikte bebeğiniz hareket özgürlüğü kazanır. Vücut denge mekanizmaları yeterli düzeyde değildir. Sonsuz meraklarını gidermek ve öğrenmek için gerekli her şeye sahiptirler. Bu yüzden basit bir sandalye bile onlar için tehdit haline dönüşebilir.

İlk önce Bebeğin odasının eşyalarının hangi malzemelerden yapıldığı çok önemlidir. Doğal tahtadan yapılmış mobilyalar bebeğiniz için daha az risk oluşturur.

Bebek karyolasının yüksekliği güvenli yatışına uygun olması gerekmektedir. Bebeğin karyoladan çıkamaması gereklidir. Karyolanın içinin derin olması gerekir. Karyola eğer tahta ise korkuluk mesafesinin 5-6 cm den fazla olmaması gerekir.
Karyolanın iç ve dış kısımında dışarıda vida çivi gibi delici malzemelerin dışarıda olmaması zarar verecek şekilde olmaması gerekmektedir.

Bebeğin odasında açıkta elektrikli aletler ve prizlerin açıkta bulunmamasında fayda vardır.

Bebeğin bulunduğu bütün yaşam alanında sivri mobilya köşeleri için kenar koruyucular koymakta fayda vardır. Ben kendi evimde bebeğin çarpma olasılığı olan bütün her yere kırlent yastık yerleştiriyorum. 

Evde çocuğun yetişmesi muhtemel olan açıkta ki bütün açıkta yerde ve duvarda olan  3 lü 4 lü 6 lı prizleri paket bantlarıyla bantlamakta fayda vardır. Ben evimde o şekilde bir önlem aldım.

Bebeğiniz yürüteçle veya yürüyerek boyunun yettiği bütün örtüleri çekmek isteyecektir. Siz siz olun o örtülerin üzerine tehlikeli kırılacak cam veya ağır malzemeler süsler koymayın. Ben hepsini kaldırdım... Hatta dantelleri kaldırmak en iyi çözüm olabilir..

Evin her yerinde bebeğinizin ulaşması muhtemel olan hiçbir yere ilaç, deterjan vs gibi kimyasal hiç bir şey koymayınız.. 

Banyo ve mutfakta kaymayan malzeme kullanılmış olduğuna dikkat edilmelidir.

Evin hiç bir yeri ıslak bir şekilde kaymaya müsait bırakılmamalıdır.

Her şeyi ağzına sokmaya meraklı bebek ve çocuklarımızın ulaşacağı hiçbir yerde ufak bebeğimizin yutabileceği yada tehlikeli pis materyalleri bulundurmamamız gerekir.