Bebek Bezi Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yapılan spamlar ve bot saldırıları sebebi ile üyelikler sadece manuel onaya alınmıştır. Mail adresi ve kullanıcı adı düzgün olmayan tüm hesaplar red edilecektir. İlginiz için teşekkür ederiz... /-/ Due to spam and bot attacks, memberships were only approved by manual. The e-mail address and the user name will be rejected. Thank you for your attention...
  • Bebek Forum içeriğindeki bütün yazılar üyelerimizin kendi tecrübeleri neticesinde yazdığı ve bilgilendirme amaçlı yazılardır. Teşhis ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Kesinlikle her uygulamada doktorunuza danışınız.
  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bebek Forum https://www.bebekforum.net.tr Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ YAPTIKLARI PAYLAŞIMLARINDAN SORUMLUDUR.

Gülsüm-Umut

Üye
Üye
Emektar Üye
29 Haz 2017
335
23
18
39
Ankara
www.bebekforum.net.tr
#1
Bebek bezi değiştirirken; karnı tok olmasın bez değiştirme işlemini beslenme işleminden daha önce yapınız. Aksi halde bebeğinizin altını değiştirdiğinizde bebek ayaklarını yukarı kaldırıldığından kusma olayları görülebilir. Bebeğin bezinin uzun süre değiştirilmemesi pişiğe neden olur. O yüzden her beslenme öncesi bebeklerin altı temizlenmelidir.

1- Elleriniz temiz ve steril olsun.

2- Güvenli temiz bir ortam olsun.

3- Yumuşak zemin üzerine temiz bir bez ya da havlu serilmeli.

4- Hızlı olmak gerekir.

5- Acele edilmemelidir.

6- Altı açılmalı bebeğin pis bezinin temiz bölümüyle dışkının kaba bölümü alınır. Bebeğin altını temiz pamuk ve doğal zeytinyağı ile temizlemeli. Temiz nemli mendili ben pek tercih etmiyorum. Özellikle ilk zamanlarında buna çok dikkat ettik.

7- Temizleme işlemi önden arkaya doğru yapılmalıdır. Genital organlara her hangi bir mikrop pislik bulaşmaması açısından. Özellikle bu duruma kız bebeklerde daha fazla dikkat edin.

8- Pis bebek bezi katlanılarak çıkartılmalı ve pis bezi yapışkan bölümünden kapatmak ve kenara koymak gerekir.

9- Bebek temiz bezi yerleştirmek için topuklarından bebeğin ayaklarını hafifçe kaldırılır. Ve bebeğin altına yerleştirilir.

10- Bebek temiz bezi bağlarken çok sıkı veya gevşek bağlanmamalı. Sıkı bağlarsanız iz olur. Bebeğe zarar verebilirsiniz. Gevşek bağlarsanız kıyafetlerine pislik bulaşır.

Kaynak : Anne ve Bebek Bakım Kitabı
 

Facebook Sayfamız