Bebeklere İnek Sütü Vermenin Sakıncaları

  • Yapılan spamlar ve bot saldırıları sebebi ile üyelikler sadece manuel onaya alınmıştır. Mail adresi ve kullanıcı adı düzgün olmayan tüm hesaplar red edilecektir. İlginiz için teşekkür ederiz... /-/ Due to spam and bot attacks, memberships were only approved by manual. The e-mail address and the user name will be rejected. Thank you for your attention...
  • Bebek Forum içeriğindeki bütün yazılar üyelerimizin kendi tecrübeleri neticesinde yazdığı ve bilgilendirme amaçlı yazılardır. Teşhis ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Kesinlikle her uygulamada doktorunuza danışınız.
  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bebek Forum https://www.bebekforum.net.tr Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ YAPTIKLARI PAYLAŞIMLARINDAN SORUMLUDUR.

Gülsüm-Umut

Üye
Üye
Emektar Üye
29 Haz 2017
335
23
18
39
Ankara
www.bebekforum.net.tr
#1
Her hangi bir nedenden dolayı anne sütü ile beslenemeyen bebeklerin inek sütü ile beslenmesinde büyük bir sakınca vardır. Bu Sakıncalar;

a) İnek sütü anne sütüne oranla üç kat daha fazla protein içermektedir. Bu protein fazlalığı da bebeğin böbreğinin böbrek solüt yükünü arttırır. Yeni doğan döneminde böbrek konsantrasyonu düşük olduğu için, inek sütü gibi solüt yükü yüksek besinler vücutta aşırı su kaybına yol açar.

b) Başta C vitamini ve demir olmak üzere, vitamin ve mineral değerinin düşük olmasıdır. Bu şekilde beslenen bebeklerde bu nedenle demir eksikliği görülmektedir.

c) İnek sütünde bulunan betalaktoglobulin bebekte alerjik reaksiyonları tetikleyici bir özelliği vardır. Bu nedenle İnek Sütünden kaynaklı alerjik egzama riski çok büyüktür.

Kaynak : Anne ve Bebek Kitapları
 

Facebook Sayfamız