Yemek Tarifi Bulgur Pilavı Yapmak İçin En Uygun Tarif Hangisidir?

  • Yapılan spamlar ve bot saldırıları sebebi ile üyelikler sadece manuel onaya alınmıştır. Mail adresi ve kullanıcı adı düzgün olmayan tüm hesaplar red edilecektir. İlginiz için teşekkür ederiz... /-/ Due to spam and bot attacks, memberships were only approved by manual. The e-mail address and the user name will be rejected. Thank you for your attention...
  • Bebek Forum içeriğindeki bütün yazılar üyelerimizin kendi tecrübeleri neticesinde yazdığı ve bilgilendirme amaçlı yazılardır. Teşhis ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Kesinlikle her uygulamada doktorunuza danışınız.
  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bebek Forum https://www.bebekforum.net.tr Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ YAPTIKLARI PAYLAŞIMLARINDAN SORUMLUDUR.

Uzman Editor

Üye
Üye
Emektar Üye
28 Mar 2018
249
33
28
32
İzmir
#1
Bulgur Pilavı Yapmak İçin En Uygun Tarif Hangisidir?
Bulgur pilavı
her türlü yoğurt ve salatayla özleşmiş, bununla beraber ana yemeklerin yanında her zaman için kendine yer bulan ve tercih edilen bir yemektir. Bizim kültürümüzde çok uzun yıllardan beri çeşitli türevleriyle bulunmuş ve çok sevilen tercihlerin başında gelmektedir. Bulgur pilavı tarifi kişiden kişiye farklılık gösterse de, bulgurun asıl tadı ve yapım teknikleri belli başlı bütünlüklerden oluşmaktadır.

Restoran ve diğer lokanta gibi mekanların olmazsa olmazlarıdır. Her şef bulgur pilavı yapımı için kendini geliştirir ve farklılıklar ortaya koymaya çalışır. Bu nedenle kendine her zaman için sofralarda yer bulur ve talep edilir. İçine taşlık ve diğer et türevlerinin karıştırılmasıyla başlı başına bir ana yemek olma potansiyeline sahiptir. Sizlerin için en güzel bulgur pilavı tarifi hizmetinize sunuyoruz.

Bulgur Pilavı İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?
  • 4 kişilik bir bulgur pilavı porsiyonu için ilk olarak 2 su bardağı pilavlık bulgur temin ediyoruz
  • Hemen ardından olmazsa olmazların başında gelen tere yağdan 2 yemek kaşığı ayarlıyoruz
  • 2 yemek kaşığı kadar tel şehriye
  • 4 su bardağı tavuk suyu
  • Yarım çay kaşığı tuz
Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?
Tereyağının eritme işlemiyle başlıyoruz, bunun için tabanı kalın olan bir tencere seçilmesi gerekli. Bu adımdan sonra tel şehriyelerimizi dâhil edip hafif renk değiştirene kadar karıştırıyoruz. Kalın bulguru bir süzgeçten geçirdikten sonra, suyun süzülmesini bekleyin.

Kavrulan tel şehriyeyle birlikte bulguru karıştırın. Bu adımdan sonra tavuk suyu ve tuz ekleyip pişmeye bırakın. Bulgurlar taneleştiğinde üzerine kağıt havlu örtüp, kapağı çok sıkı şekilde kapatıp, pilavınızı dinlemeye bırakırın. Servis için kaseleri doldurup ters çevirip, ılık sıcaklıkta bulgur pilavı sunumunu tamamlayın.
 

Facebook Sayfamız