Bebek Forum - Baby Community

Bebeklerinize İyi Geleceğiz - We will be Good for Your Babies

SignUp Now!

Çocuk Günümüzde Çocuklar Oyun Konusunda Değişim Geçiriyorlar

birbaba

Baby Community Member
Günümüzde Çocuklar Oyun Konusunda Değişim Geçiriyorlar.png

Günümüzde Çocuklar Oyun Konusunda Değişim Geçiriyorlar.

Günümüzde bilgisayar başında vaktini oyun oynayarak geçirmeyen çocuk yok denecek kadar azdır. Bebek arabalarında gezdirilen ufacık çocukların ellerine ya mobil telefonlar ya da tabletlerde oyun oynayan bebeklere rastlamak her ortamda göze çarpmaktadır. Her yaşa hitap eden bilgisayar oyunları çocukların gelişimi açısından hem faydalı hem de zararlı etkiler yapmakta, hatta okul öncesi çocukların kişilik gelişimlerine bile negatif yahut pozitif etkiler yapmamaktadır. Aile olarak bilgisayar oyunlarında seçici ve denetleyici olmak gerekir.

Oyun oynamak, çocuklar için bir öğrenme yöntemi olup her çuğun da en doğal hakkıdır. Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri için oyun oynamak en verimli yöntemlerden biridir. Modern eğitim sistemi eğitim ve öğretim konusunda oyun bazlı öğretimi tercih eder. Anaokullarından tutun da ilk öğretim sürecinde derslerin öğretici ve eğitici bir takım faaliyet çalışmaları eşliğinde işlenmesi de bunun bir göstergesidir.

Bu yöntem sağladığı faydalar göz önünde tutularak hazırlanan, dersi oyunla bütünleştiren programların teknolojik çalışmalarla desteklenmesi gündemde yer almaktadır.

Günümüzde  Çocuklar Oyun Konusunda Değişim Geçiriyorlar-1.png
Günümüzde  Çocuklar Oyun Konusunda Değişim Geçiriyorlar-2.png

Çocuklar Oynadıkları Oyunlardan Etkilenirler mi?

Teknoloji ve dijital alandaki gelişmeler, çocuk oyunlarının yönünü değiştirdi. Bir zamanların popüler oyunları olan, puzzle, lego, araba oyuarı artık tarihe karıştı. Şimdilerde revaçta olan oyunlar bambaşka bir boyuta taşındı.

Oyun oynamanın, çocuk gelişimi, eğitim ve öğretim açından faydası tartışılmaz. Ancak günümüzde değişen oyun tarzı olan bilgisayar oyunlarında geçirilen vakit kontrolsüzce uzadığında, özellikle fiziksel gelişimini negatif etkilediği de bir gerçektir. Çocuğun fiziksel gelişimi koşup oynaması, küçük ve büyük kasların motor gelişimi için şart olan aktivitelerdir. Bilgisayar başında ne kadar zaman geçireceği plânlanmayan çocuklarda devamlı aynı pozisyonda oturmalarına bağlı olarak bir takım ortopedik hastalıkların oluştuğu görülmektedir. Başta obezite olmak üzere sinir sıkışmaları, eklem ve omurga bozuklukları, sırt ve kas ağrıları olmaktadır. Ayrıca bilişsel ve duygusal erozyonlara sebep olan, şiddet içeren, kişilik yapısını olumsuz etkileyecek içeriklerin engellenmesi gereklidir. Çocuğun yaratıcılığını geliştirici oyunlara yönlendirmekle çocuğa rehberlik yapmak gerekir.

Şiddet İçeren Oyunların Negatif Etkileri Nelerdir?

Uzun süreli ve şiddet içerikli bilsayar oyunları, çocuklar üstünde bir takım olumsuz etkiler yapar. Psikolojik ve sosyal gelişimini engelleyerek çocukta sinir bozukluğu, agresiflik, anksiyete gibi rahatsızlara yol açar.

Şiddet içeren oyunlar, çocukta intikam, öc alma, kavga etme hatta daha ileri eylemlere sevkedebilir. Çocuk yaşına uygun güzel ahlak prensiplerini içeren hayal dünyasını pozitif yönde besleyecek oyunları oynaması için yönlendirilmelidir. Oynayacağı oyunların içinde bulunduğu gelişim dönemine uygunluğu göz önüne alınmalıdır. Çocuklar kişiliklerinin gelişme dönemi içinde kendilerine idol olarak seçecekleri rol model olarak kabul edecekleri karakterleri arama çabalarındadır. Bu dönem çocukları severek uyacak temiz ve güzel kişilk sahibi insanları idol seçmelerine özen göstermek ailenin ve öğretmenlerin görevidir.

Geri