Baba Lohusalık Döneminde Anneye Yaklaşım ve Yapılması Gerekenler

Gülsüm-Umut

Baby Community Member
En iyi cevaplar
5
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
Lohusalık döneminde başta baba olmak üzere anne çevresindeki bütün bireyler anneye yardımı çok önemlidir.

Lohusalık döneminde anne çevresindeki bireylerin anneye yaklaşımı (özellikle baba) olabildiğince hoşgörülü ve çok sabırlı olmalıdır.

Babaların Anne yi pek fazla yormalarını hatta iş yükünü olabildiğince üzerine almalarını tavsiye ederim. Eğer iş bölümü yapıldıysa bebeğin altını değiştirmek, bebeği yıkamak, gazını çıkarmak gibi sorumlulukların yanında ev işlerini de babanın yapmasını tavsiye ederim.
Anneye kendini özel ve çok değerli olduğunu hissettirmelisiniz. Anne nin kendine zaman ayırmasına izin vermelisiniz. Annenin bebek ile ev arasında sıkışıp bunalıma girmesi önlenmelidir. Eşlerin zaman zaman bebeği ailelerine bırakıp dışarı çıkmasını ben önermem. Bebeğinizi bırakmamaya gayret gösterin. Biz bebeğimizi hiç bırakmadık... Ben zaten çalışıyordum ama annesi o bebeği hiç bırakmadı. O bebek sizin sevginize ilginize muhtaçtır. Ne yaparsanız bebekle yapın. Tabii ki lohusalık döneminde dışarı çıkmaya da pek sıcak bakmıyorum.

Annenin çevresinde ki herkes özellikle baba bu dönem anneye ayrıcalıklı davranmalı.. Yaptığı hatalar hoş görülmeli.. Şöyle söyleyeyim; Hamilelik döneminde anne vücudu ve hormonları tamamen doğuma kadar büyük bir değişime giriyor. Doğumdan sonra da aynı şekilde vücut hormonlar normal hale dönüyor. Normal hale dönerken de büyük bir değişim yaşıyor. Bu dönem çok hassas dönemdir. Özellikle babalar büyük dikkat, sabır, hoşgörü, fedakarlık, sorumluluk, koruma kollama ve anneye kendini değerli hissetmesini sağlamak beklenir. Lohusalık dönemi babaya çok büyük iş düşer. Babalar anneleri üzmeyin..