Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Yıkanır?

  • Yapılan spamlar ve bot saldırıları sebebi ile üyelikler sadece manuel onaya alınmıştır. Mail adresi ve kullanıcı adı düzgün olmayan tüm hesaplar red edilecektir. İlginiz için teşekkür ederiz... /-/ Due to spam and bot attacks, memberships were only approved by manual. The e-mail address and the user name will be rejected. Thank you for your attention...
  • Bebek Forum içeriğindeki bütün yazılar üyelerimizin kendi tecrübeleri neticesinde yazdığı ve bilgilendirme amaçlı yazılardır. Teşhis ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Kesinlikle her uygulamada doktorunuza danışınız.
  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bebek Forum https://www.bebekforum.net.tr Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ YAPTIKLARI PAYLAŞIMLARINDAN SORUMLUDUR.

Gülsüm-Umut

Üye
Üye
Emektar Üye
29 Haz 2017
335
23
18
39
Ankara
www.bebekforum.net.tr
#1
Bebek anne karnında rahimde kesenin içinde ve amniyon sıvısı adı verilen bir suyun içerisinde bulunur. Ve sudan korunması için de üzerini beyaz ve yağımsı bir tabaka kaplar. Yoksa suda bebek cildi buruş buruş olur. Ve bu yağımsı tabaka yeni doğan bebeklerde vardır. Doğumdan hemen sonra bebek hemen yıkanılması düşünülür. Fakat doğumdan sonra bebek hemen yıkanmamalıdır. Yeni doğan bebek yetişkin gibi de banyo yaptırılmaz. Yeni doğan bebeğin banyosu hasaslıklarla doludur. Yeni doğan bebeğin göbeği düşmeden yıkamak doğru değildir. Bebek göbeği düşmeden ıslak ve yumuşak bir bezle silinir. Göbeği düştükten sonra ise banyo yaptırılmalıdır. Göbeği düşen bebek banyo yaptırıldığında mikroplardan temizleneceği için bebekte pişik ve benzeri bir hastalıkta oluşmaz. Bebeğin cildi nefes alacağı için rahat bir uyku çeker. 

Yeni Doğan Bir Bebek Nasıl Yıkanmalıdır?

1- Yeni doğan bebeğe göbek deliği düşmeden banyo yaptırılmamalıdır. Su göbeğin iltihaplanmasına neden olur.
2- Banyo yaptırılacak ortamın sıcak olmasına dikkat edilmelidir.
3- Su çok sıcak ve çok soğuk olmamalıdır. Su yaklaşık 37-38 derece olmalıdır. Bunu kontrol etmenin bir yolu banyo suyunu kolunuza, ellerinize damlatın.
4- Bebek aç iken kesinlikle banyo yaptırılmamalıdır. 
5-Tok karnına da yaptırılan banyolar kusmalara neden olabilmektedir.
6- Suyun kaynatılıp soğumuş olması enfeksiyon riskini azaltır. Ama unutmayın su kaynadıktan sonra su sıcaklığı 37-38 derece ye düşmeden kesinlikle bebeğinizi aşırı sıcak suyla yıkamayınız. 
7- Bebek banyo yaptırılırken bebeğin kulaklarına ve ağzına kesinlikle su kaçırılmamalıdır. Bir kişi bebeğin başına su dökerken diğeri bebeğin yüzünün aşağıya doğru tutup bebeğin kulaklarını ve ağzını kapamalıdır.
8- Bebeğin leğen ve küvette kaymasını önlemek için altına file veya bez koymakta fayda vardır. Bebekler için banyo küvetleri, fileleri ve kovaları satılmaktadır. Tavsiyem onlardan bir takım edinmeniz.
9- Bebek küvette kesinlikle yalnız başına bırakılmamalıdır.
10- Bebeğin giyeceği bezi ve kıyafetlerini ve banyo havlusunu önceden mutlaka hazırlayın ki bebek banyodan çıktıktan sonra üşümesin. 
11- Bebek eğer altını pislemişse altını temizledikten sonra bebeği yıkayınız.
12- Bebek vücudunda ulaşılması zor yerleri özenle yıkayın ovarak temizleyin.
13- Bebeğinize banyo sabunu ve şampuanı olarak bebek sabun ve şampuanı kullanınız. Bebek mağazalarında bulunmaktadır.
14- Erkek bebeklerde sünnet derisini biraz geri çekerek deri altında kalan krem ve idrar kalıntılarını iyi temizleyiniz. Böylelikle herhangi bir enfeksiyon riski olasılığını düşürmüş olursunuz.
15- Bebeğinizi yıkadıktan sonra iyi kurulayın. Bebeği havluya sarın. Kesinlikle kulağına kulak temizleme çöpü sokmayın. Kurularken işinizi havlu ile yapın. Bebek kuruduktan sonra üstünü hemen giydirin.
 

Facebook Sayfamız