Tüp Bebek Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir?

Gülsüm-Umut

Baby Community Member
En iyi cevaplar
5
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
Kısırlık tedavisinde kullanılan ve en sık önerilen ilaçlardan biridir. Yumurta oluşturmak ve yumurtayı büyütmek amacıyla kullanılan ilaçlar farklıdır. Yumurta çatlatma iğnesi büyümüş folikülün çatlaması ve bu sayede yumurtlama sağlanması amacıyla kullanılan ilaçlardır. Bu nedenle yumurta çatlatma iğneleri sadece yumurta büyüdüğünde tek doz olarak kullanılır. Yumurta büyütmek için kullanılan ilaçlar ise ardışık günler boyunca (1-2 hafta) her gün (Yumurta büyüyene kadar) uygulanır. Yumurta büyüdükten sonra da yumurta çatlatma iğnesi uygulanır.

Selam Elmacık hanım konunuza denk gelince bende yorumumu bırakmaya karar verdim.Kendim çatlama iğnesi gördüğüm için bu tedavini farklı taraftan da bahsetmek isterdim.Meydana gelebilecek en önemli yan etkilerden birisi, OHSS’dir. OHSS meydana geldiği zaman karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, nefes darlığı, hızla kilo alma gibi belirtiler ile kendini gösterebilir. Bu oldukça ciddi sayılacak bir durumdur. Bu tür şikayetlerin olması halinde, hemen doktora başvurmak gerekir. Alerjik yan etkiler de nadiren meydana gelebilir.Yumurta kisti (over kisti) oluşumuna sebebiyet te verebilir.Allah isteyen kimsenin kucağı boş bırakmasın inşallah